Bourns Inc. 8250-3R3K-RC
Part No.:
8250-3R3K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-3R3K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 950MA 260MOHM TH
Comments
8250-3R3K-RC Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
950 mA
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
88MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)