Bourns Inc. 8250-472K-RC
Part No.:
8250-472K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-472K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 68MA 51.2 OHM TH
Comments
8250-472K-RC Specifications
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
68 mA
Current - Saturation (Isat):
19mA
DC Resistance (DCR):
51.2Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
1.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)