Bourns Inc. 8250-4R7K-RC
Part No.:
8250-4R7K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-4R7K-RC.pdf
Description:
IND4.17X11.43MM,4.7UH10%0.95A,NO
Comments
8250-4R7K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
8250
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
710 mA
Current - Saturation (Isat):
710mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Q @ Freq:
42 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
72MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)