Bourns Inc. 8250-820K-RC
Part No.:
8250-820K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-820K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 82UH 349MA 1.96 OHM TH
Comments
8250-820K-RC Specifications
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
349 mA
Current - Saturation (Isat):
140mA
DC Resistance (DCR):
1.96Ohm Max
Q @ Freq:
55 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)