Bourns Inc. 8250-821K-RC
Part No.:
8250-821K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-821K-RC.pdf
Description:
IND4.17X11.43MM,820UH10%0.151A,N
Comments
8250-821K-RC Specifications
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
151 mA
Current - Saturation (Isat):
45mA
DC Resistance (DCR):
10.4Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)