TXC CORPORATION 8Q-40.000MEEV-T
Part No.:
8Q-40.000MEEV-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8Q-40.000MEEV-T.pdf
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Comments
8Q-40.000MEEV-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Series:
8Q
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
±10ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)