Bourns Inc. 9230-20-RC
Part No.:
9230-20-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED9230-20-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 350MA 1 OHM TH
Comments
9230-20-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
9230
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
230MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)