Bourns Inc. 9250-471-RC
Part No.:
9250-471-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED9250-471-RC.pdf
Description:
FIXED IND 470NH 565MA 250MOHM TH
Comments
9250-471-RC Specifications
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
565 mA
Current - Saturation (Isat):
565mA
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
235MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)