Bourns Inc. 9250A-101-RC
Part No.:
9250A-101-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED9250A-101-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 1.79A 25 MOHM TH
Shipping
Inventory:372
Comments
9250A-101-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
9250A
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.79 A
Current - Saturation (Isat):
1.79A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)