Bourns Inc. 9250A-105-RC
Part No.:
9250A-105-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED9250A-105-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH
Comments
9250A-105-RC Specifications
Series:
9250A
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
70 mA
Current - Saturation (Isat):
40mA
DC Resistance (DCR):
17.5Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
3.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)