Cicoil 969M101-18-4
Part No.:
969M101-18-4
Manufacturer:
Cicoil
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED969M101-18-4.pdf
Description:
CBL RIBN 4COND FLAT CLEAR 500'
Comments
969M101-18-4 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cicoil
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
4
Pitch:
Length:
500.0' (152.40m)
Wire Gauge:
18 AWG
Conductor Strand:
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Clear
Ribbon Thickness:
0.141" (3.58mm)
Ribbon Width:
0.430" (10.92mm)
Jacket (Insulation) Material:
Flexx-Sil™
Voltage:
20 kV
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-65°C ~ 165°C