Murata Electronics #A915AY-4R7M=P3
Part No.:
#A915AY-4R7M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED#A915AY-4R7M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.01A 0.045OHM
Comments
#A915AY-4R7M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
D53LC
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.01 A
Current - Saturation (Isat):
1.87A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)