Murata Electronics #A915AY-6R8M=P3
Part No.:
#A915AY-6R8M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED#A915AY-6R8M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.65A 0.068OHM
Comments
#A915AY-6R8M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
D53LC
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.65 A
Current - Saturation (Isat):
1.51A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)