Abracon LLC ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
Part No.:
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Comments
ABM3B-16.000MHZ-10-1-U-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ABM3B
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±10ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)