Abracon LLC ABM3C-16.000MHZ-D4Y-T
Part No.:
ABM3C-16.000MHZ-D4Y-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDABM3C-16.000MHZ-D4Y-T.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Comments
ABM3C-16.000MHZ-D4Y-T Specifications
Series:
ABM3C
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±30ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)