Abracon LLC ABS07-166-32.768KHZ-T
Part No.:
ABS07-166-32.768KHZ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDABS07-166-32.768KHZ-T.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 7PF SMD
Comments
ABS07-166-32.768KHZ-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ABS07
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
7pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
70 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)