Analog Devices Inc. AD420ARZ-32
Part No.:
AD420ARZ-32
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAD420ARZ-32.pdf
Description:
IC DAC 16BIT V OR A-OUT 24SOIC
Comments
AD420ARZ-32 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Number of Bits:
16
Number of D/A Converters:
1
Settling Time:
3ms
Output Type:
Voltage or Current - Buffered
Differential Output:
No
Data Interface:
SPI
Reference Type:
External, Internal
Voltage - Supply, Analog:
12V ~ 32V
Voltage - Supply, Digital:
12V ~ 32V
INL/DNL (LSB):
Architecture:
Sigma-Delta
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C