ADURA LED Soutions ADL2-040-IC1200-DS
Part No.:
ADL2-040-IC1200-DS
Manufacturer:
ADURA LED Soutions
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDADL2-040-IC1200-DS.pdf
Description:
120-277 Vac 40W/850-1200mA (dip
Shipping
Inventory:150
Comments
ADL2-040-IC1200-DS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ADURA LED Soutions
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
9 ~ 42V
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Dimming:
DALI
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP20
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
4.76" L x 1.73" W x 1.04" H (120.9mm x 43.9mm x 26.4mm)