Pulse Electronics AFSI000909084R7M05
Part No.:
AFSI000909084R7M05
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAFSI000909084R7M05.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
AFSI000909084R7M05 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AFSI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
17.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-50°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.366" L x 0.354" W (9.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)