Abracon LLC AIAP-01-561K-T
Part No.:
AIAP-01-561K-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-01-561K-T.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 210MA 4.7 OHM TH
Comments
AIAP-01-561K-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIAP-01
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
210 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.7Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)