Abracon LLC AIAP-03-122K
Part No.:
AIAP-03-122K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-122K.pdf
Description:
FIXED IND 1.2MH 790MA 1.04OHM TH
Comments
AIAP-03-122K Specifications
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
790 mA
DC Resistance (DCR):
1.04Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)