Abracon LLC AIAP-03-272K
Part No.:
AIAP-03-272K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-272K.pdf
Description:
FIXED IND 2.7MH 530MA 2.06OHM TH
Comments
AIAP-03-272K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIAP-03
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
530 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.06Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)