Abracon LLC AIAP-03-3R9M
Part No.:
AIAP-03-3R9M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-3R9M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 11.6A 13 MOHM TH
Comments
AIAP-03-3R9M Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15.5 A
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)