Abracon LLC AIAP-03-472K
Part No.:
AIAP-03-472K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-472K.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 390MA 3.19OHM TH
Comments
AIAP-03-472K Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
390 mA
DC Resistance (DCR):
3.19Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)