Abracon LLC AIAP-03-4R7M
Part No.:
AIAP-03-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 13.9A 8 MOHM TH
Comments
AIAP-03-4R7M Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.9 A
DC Resistance (DCR):
8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)