Abracon LLC AIAP-03-560K
Part No.:
AIAP-03-560K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-560K.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 3.66A 37 MOHM TH
Comments
AIAP-03-560K Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.66 A
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)