Abracon LLC AIAP-03-562K
Part No.:
AIAP-03-562K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-562K.pdf
Description:
FIXED IND 5.6MH 359MA 3.92OHM TH
Comments
AIAP-03-562K Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
359 mA
DC Resistance (DCR):
3.92Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)