Abracon LLC AIAP-03-6R8K
Part No.:
AIAP-03-6R8K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIAP-03-6R8K.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 11.6A 13 MOHM TH
Comments
AIAP-03-6R8K Specifications
Product Status:
Obsolete
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
11.6 A
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)