Abracon LLC AIML-1206HC-3R3M-T
Part No.:
AIML-1206HC-3R3M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIML-1206HC-3R3M-T.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.2A 200MOHM SMD
Comments
AIML-1206HC-3R3M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIML-1206HC
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
200mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
49MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)