Abracon LLC AIRD-02-101K
Part No.:
AIRD-02-101K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIRD-02-101K.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 4A 80 MOHM TH
Shipping
Inventory:796
Comments
AIRD-02-101K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIRD-02
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)