Abracon LLC AIRD-02-561K
Part No.:
AIRD-02-561K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIRD-02-561K.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH
Shipping
Inventory:540
Comments
AIRD-02-561K Specifications
Series:
AIRD-02
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
388mOhm Max
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)