Abracon LLC AIRD-03-102K
Part No.:
AIRD-03-102K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIRD-03-102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 2A 426 MOHM TH
Shipping
Inventory:426
Comments
AIRD-03-102K Specifications
Series:
AIRD-03
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
426mOhm Max
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 Hz
Size / Dimension:
1.102" Dia (28.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)