Abracon LLC AIUR-06-471K
Part No.:
AIUR-06-471K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIUR-06-471K.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 1A 568 MOHM TH
Comments
AIUR-06-471K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIUR-06
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
568mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" Dia (12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.710" (18.03mm)