Abracon LLC AIUR-12-100K
Part No.:
AIUR-12-100K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIUR-12-100K.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.5A 70 MOHM TH
Comments
AIUR-12-100K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIUR-12
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)