Abracon LLC AIUR-12-102K
Part No.:
AIUR-12-102K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIUR-12-102K.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 170MA 3.8 OHM TH
Comments
AIUR-12-102K Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
DC Resistance (DCR):
3.8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)