Abracon LLC AIUR-12-152K
Part No.:
AIUR-12-152K
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIUR-12-152K.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 130MA 5.4 OHM TH
Comments
AIUR-12-152K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIUR-12
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
130 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
5.4Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)