Abracon LLC AIUR-12-471K
Part No.:
AIUR-12-471K
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAIUR-12-471K.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 310MA 1.87OHM TH
Comments
AIUR-12-471K Specifications
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
310 mA
DC Resistance (DCR):
1.87Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.283" Dia (7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)