Abracon LLC AMDLA1004Q-R42MT
Part No.:
AMDLA1004Q-R42MT
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMDLA1004Q-R42MT.pdf
Description:
FIXED IND 420NH 32.5A 1.3MOHM SM
Comments
AMDLA1004Q-R42MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMDLA1004Q
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
420 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
32.5 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)