Abracon LLC AMDLA1306Q-5R6MT
Part No.:
AMDLA1306Q-5R6MT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMDLA1306Q-5R6MT.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 15A 9.8 MOHM SMD
Comments
AMDLA1306Q-5R6MT Specifications
Series:
AMDLA1306Q
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
19.5A
DC Resistance (DCR):
9.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)