Abracon LLC AMDLA4010S-1R0MT
Part No.:
AMDLA4010S-1R0MT
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMDLA4010S-1R0MT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 4.2A 42 MOHM SMD
Comments
AMDLA4010S-1R0MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMDLA4010S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)