Abracon LLC AMDLA4012S-1R0MT
Part No.:
AMDLA4012S-1R0MT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMDLA4012S-1R0MT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5.2A 43 MOHM SMD
Comments
AMDLA4012S-1R0MT Specifications
Series:
AMDLA4012S
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
7.8A
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)