Pulse Electronics AMMA00101040100MV1
Part No.:
AMMA00101040100MV1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
AMMA00101040100MV1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMMA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)