Pulse Electronics AMMA001010403R3MV1
Part No.:
AMMA001010403R3MV1
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMMA001010403R3MV1.pdf
Comments
AMMA001010403R3MV1 Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
18.6A
DC Resistance (DCR):
11.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)