Abracon LLC AMPLA7012S-100MT
Part No.:
AMPLA7012S-100MT
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMPLA7012S-100MT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.8A 290 MOHM SMD
Comments
AMPLA7012S-100MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMPLA7012S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
290mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)