Abracon LLC AMPLA7012S-1R0MT
Part No.:
AMPLA7012S-1R0MT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMPLA7012S-1R0MT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 6A 30 MOHM SMD
Comments
AMPLA7012S-1R0MT Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)