Abracon LLC AMPLA7012S-6R8MT
Part No.:
AMPLA7012S-6R8MT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMPLA7012S-6R8MT.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.1A 198MOHM SMD
Comments
AMPLA7012S-6R8MT Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
198mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)