Pulse Electronics AMQU001010402R2MA1
Part No.:
AMQU001010402R2MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMQU001010402R2MA1.pdf
Description:
INDUCTOR POWER
Comments
AMQU001010402R2MA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
AMQx
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
16A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)