Pulse Electronics AMRU001010401R0MA1
Part No.:
AMRU001010401R0MA1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMRU001010401R0MA1.pdf
Comments
AMRU001010401R0MA1 Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
3.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)