Pulse Electronics AMRU00101040470MA1
Part No.:
AMRU00101040470MA1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMRU00101040470MA1.pdf
Comments
AMRU00101040470MA1 Specifications
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
165mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)