Abracon LLC AMSLA-1280-R23M-T
Part No.:
AMSLA-1280-R23M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDAMSLA-1280-R23M-T.pdf
Description:
IND 0.23UH 50A 0.31M
Comments
AMSLA-1280-R23M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AMSLA-1280
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Manganese Zinc Ferrite (MnZn)
Inductance:
230 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
50 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.31mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)